Aby przygotować w domu maseczkę do twarzy, najłatwiej będzie użyć glinki. Możemy wybierać z glinek francuskich:
-
czerwona - dla cery normalnej
-
biała - dla cery wrażliwej
-
zielona - dla cery przetłuszczająca się, z problemami.
Możemy też zastosować uniwersalną glinkę Ghassoul, która nadaje się do wszystkich rodzajów cery. Fantastycznie nawilża, koi i rozjaśnia skórę. Jej nazwa oznacza „ta która czyści” - od wieków stosowana jest do czyszczenia włosów, twarzy i ciała. Występuje tylko w pasmie gór Atlas w Maroko i jest nadal wydobywana ręcznie, tradycyjnymi metodami. Ghassoul redukuje suchość i łuszczenie, poprawia wygląd i rozjaśnia oraz zwiększa elastyczność i wzmacnia strukturę skóry.
Maseczka z glinki (podstawowy przepis)
-
około 5 łyżeczek wody (lub jeszcze lepiej odpowiednio dobranego hydrolatu)
-
około 5 łyżeczek glinki
Dodatkowo można ją wzbogacić o:
-
10 kropli oleju roślinnego (odpowiednio dobranego do skóry, ale jako uniwersalny można polecić oliwę z oliwek)
-
10 kropli witaminy E
-
3 krople olejku eterycznego
Wlej hydrolat/wodę do naczynia. Wsypuj glinkę stopniowo i poczekaj aż całość glinki zaabsorbuje hydrolat/wodę. Zacznij mieszać dopiero, kiedy cała glinka zrobi się mokra. Dodaj pozostałe składniki i wymieszaj.
UWAGA: Różne rodzaje glinki absorbują różną ilość wody. Jeśli maska jest zbyt sucha, dodaj więcej hydrolatu/wody. Maskę można przechowywać kilka dni w lodowce.
Maseczka z glinki do skóry dojrzałej
-
około 5 łyżeczek wody (lub hydrolatu różanego, oczarowego lub z nasion marchwi)
-
około 5 łyżeczek glinki białej lub glinki Ghassoul
Dodatkowo:
-
10 kropli oleju arganowego lub z róży piżmowej
-
10 kropli witaminy E
-
3 krople olejku eterycznego z geranium, rozmarynowego lub z róży damasceńskiej
Możemy też zrobić maseczki z tego, co znajdziemy w kuchni. Należy je w całości zużyć od razu lub przechować na drugi dzień w lodówce.
Maseczka łagodząca z płatków owsianych
Bardzo prosta maseczka łagodząca podrażnienia, alergie, poparzenia słoneczne i stany zapalne skóry.
Zmiel łyżkę płatków owsianych, zalej ciepłą wodą, by uzyskać papkę wygodna do nałożenia na twarz - nałóż na 15 minut, zmyj letnią wodą. Oczyszcza, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia, koi. Tej maseczki można także użyć jako pasty do mycia twarzy.
Maseczka nawilżająca do skóry normalnej i suchej
Można ją nawet zjeść!
Rozgnieć widelcem trochę dojrzałego avokado, dodaj odrobinę oliwy z oliwek, trochę zmielonych płatków owsianych. Jeśli nie jesteś uczulona, możesz dodać trochę prawdziwego kakao. Zmiksuj. Nałóż na 15 minut, zmyj letnią wodą. Możesz przechować połowę w lodówce na drugi dzień. Nawilża, lekko natłuszcza, odżywia. Zamiast oliwy możesz użyć wysokiej jakości oleje: z wiesiołka, z ogórecznika lekarskiego, z pestek dyni, a dla efektu przeciwstarzeniowego i ujędrniającego genialny olej arganowy.