Jesteś tutaj: Strona główna »  O producentach kosmetyków

O producentach kosmetyków

Pionierem, jeśli chodzi o wytwarzanie kosmetyków ekologicznych, jest szwajcarska firma WELEDA. Firma rozpoczęła swoją działalność w roku 1921 w Arlesheim koło Bazylei. Główną inspiracją dla charakteru oraz sposobu działania firmy była i jest filozofia antropozoficzna znanego filozofa, wizjonera-mistyka, pedagoga - Rudolfa Steinera (1861-1925) i realizuje jego koncepcję biodymanicznej uprawy roślin, których używa do produkcji swoich kosmetyków, jak również jego metody homeopatycznej w opracowywaniu produktów leczniczych oraz kosmetyków wspomagających kuracje homeopatyczne. Biodynamiczna uprawa roślin leczniczych nie tylko zapewnia najwyższą jakość substancji wyjściowych, ale też wspiera żyzność i urodzajność gleby. Najważniejszą zasadą rolnictwa biodynamicznego są uprawy współrzędne oraz rezygnacja ze stosowania nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. W wyniku respektowania tych zasad następuje integracja sił ziemskich i kosmicznych. Wykorzystywane przez WELEDĘ w procesie uprawy substancje zwierzęce i roślinne ożywiają glebę, natomiast preparaty mineralne wspierają współdziałanie podłoża i wody ze światłem i ciepłem oraz pobudzają rozwój roślin. Biodynamiczna uprawa daje więc ziemi regenerujące impulsy. Są one – za pośrednictwem substancji roślinnych, wykorzystanych w produkcji środków leczniczych i środków do pielęgnacji ciała – przekazywane organizmowi człowieka. Z czasem, gdy kwestie ekologii i ochrony środowiska zaczęły zajmować coraz większą rolę w życiu społecznym i gospodarczym w Niemczech i na świecie, WELEDA stała się naturalnym biegiem rzeczy liderem w tej dziedzinie, mając od początku swego istnienia charakter - jak to dziś mówimy - ekologiczny, jak też bogatą tradycję oraz doświadczenie w sporządzaniu produktów naturalnych. Firma WELEDA w procesie produkcji środków do pielęgnacji ciała wykorzystuje naturalne substancje roślinne. Pochodzą one z roślin leczniczych uprawianych w ogrodzie WELEDY, są więc stale dostępne i posiadają wysoką jakość. Świeżo zebrane rośliny kilka razy dziennie dostarczane są z ogrodu do oddalonego zaledwie o 4 km zakładu, w którym podlegają przetworzeniu - w ten sposób nie dochodzi do obniżenia jakości w trakcie transportu. W ogrodzie WELEDY, zajmującym 15,5 ha, jest uprawianych metodą biodynamiczną około 300 gatunków roślin leczniczych. Ponadto firma WELEDA korzysta z roślin pochodzących z certyfikowanych dzikich zbiorów oraz z roślin dostarczanych przez godnych zaufania kontraktowych partnerów. Własna uprawa służy również do produkcji leków. Certyfikacja firmy, zgodna ze standardami Unii Europejskiej (dotyczącymi rolnictwa ekologicznego) oraz niezależnej organizacji DEMETER (dotyczącymi rolnictwa biodynamicznego) - stanowi potwierdzenie pełnego odpowiedzialności traktowania Natury...

Z czasem do WELEDY zaczęły "dołączać" inni ekologicznie zorientowani producenci tworząc coraz szerszy asortyment kosmetyków naturalnych, a zwiększająca się z roku na rok świadomość ekologiczna społeczeństwa stwarzała coraz lepsze warunki dla ich funkcjonowania. Obecnie, gdy produkty ekologiczne wkraczają, można powiedzieć, w swój złoty okres, a w Polsce zaczynają być coraz bardziej popularne i przede wszystkim - dostrzegane, istnieje już cała gama producentów z asortymentem pokrywającym wszystkie pola zainteresowań swoich klientów.


CERTYFIKATY Poniżej przedstawiamy w skrócie te organizacje, które certyfikują kosmetyki najczęściej docierające do Polski. UWAGA! Warto dokładnie przyglądać się logo umieszczonym na opakowaniach produktów, gdyż niektórzy producenci kosmetyków umieszczają na opakowaniach swoich produktów znaczki wyglądające jak logo organizacji certyfikującej, w rzeczywistości nie mają one z nim nic wspólnego i tym samym wprowadzają klienta w błąd!

BDIH
Niemcy


www.bdih.de

Certyfikuje jedynie kosmetyki naturalne, nadając im opatrzony logiem znak „Certified Natural Cosmetic”. Produkt taki musi spełniać wszystkie kryteria. Nie wymaga procentowej zawartości substancji naturalnych oraz certyfikowanych surowców organicznych.

SOIL ASSOCIATION
Wielka Brytania


www.soilassociation.org

 

 

Certyfikuje jedynie kosmetyki organiczne. Produkt organiczny jest opatrzony logiem organizacji i napisem „Organic Standard” i musi zawierać minimum 95% surowców organicznych. Innym rodzajem certyfikowanego kosmetyku jest produkt z udziałem surowców organicznych. W takim przypadku jest on też oznaczony logiem oraz napisem: „wyprodukowany z ..% składników organicznych”, przy czym ilość tych komponentów nie może być niższa niż 70%.

COSMEBIO
Francja

www.cosmebio.org

 

 

Wymaga 95% wszystkich składników pochodzenia rolniczego, które mają być ekologiczne. 10% całkowitej masy produktu musi być ekologiczna. Pozwala nawet do 5% zawartości syntetycznych. Certyfikuje tylko francuskich producentów.

ECO-CERT
Francja

www.ecocert.com

 

 

Certyfikuje zarówno kosmetyki naturalne, jak i organiczne. Określił on dwie kategorie produktów nazwami: „kosmetyk ekologiczny” oraz „kosmetyk ekologiczny i organiczny”. Dla obydwu minimalny udział surowców naturalnych i pochodzenia naturalnego wynosi 95%, a w przypadku kosmetyku ekologicznego i organicznego minimum 10% wszystkich surowców i minimum 95% zastosowanych substancji roślinnych musi być certyfikowanych jako organiczne. Dla kosmetyku ekologicznego wymogi te wynoszą odpowiednio minimum 5% i minimum 50%.

Więcej o certyfikatach: http://www.zdrowekosmetyki.com.pl/files/Certyfikaty-OznaczeniaProduktow.pdf

Powrót

Promocje   [więcej]

Polecamy   [więcej]